Do czego służy tomograf komputerowy?

Tomografia komputerowa to metoda diagnostyczna pozwalająca na uzyskanie obrazów tomograficznych (czyli przekrojów) badanego obiektu). Wykorzystuje ona złożenie projekcji obiektu wykonanych z różnych kierunków do utworzenia obrazów 2D i 3D.

 
   

Czy badanie jest bezpieczne?

Badanie za pomocą tomografu komputerowego jest bezbolesne i nieinwazyjne.

Jednakże, podczas jego wykonywania używane jest promieniowanie rentgenowskie, którego dawka jest stosunkowo duża, lecz bezpieczna dla pacjenta. Z tego też względu, badanie nie powinno być powtarzane często, ponieważ samo w sobie promieniowanie rentgenowskie jest szkodliwe dla organizmu, szczególnie dla kobiet w ciąży.

Co ważne, czasami Pacjentowi podaje się
środek kontrastowy, w związku z czym istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Możliwe powikłania po wprowadzeniu kontrastu do krwi ujawniają się relatywnie rzadko i najczęściej mają formę łagodnych reakcji skórnych i pokarmowych - zaczerwienienie skóry, pokrzywka, nudności, wymioty.

Powikłania nie zależą od dawki i mogą wystąpić niezależnie od wszystkich podjętych środków ostrożności.

   
 
   

Spiralny wielorzędowy Tomograf Komputerowy Somatom Scope Power firmy Siemens to nowoczesna generacja jednego z najlepszych aparatów TK, umożliwiająca wykonanie wszystkich typów badań tomograficznych z uwzględnieniem zaawansowanych badań z zakresu:

- neuroradiologii takich jak perfuzja TK,
- kontrastowych badań naczyniowych -
angio TK,
- zaawansowanych
wielofazowych badań: klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy małej oraz badań układu kostno-stawowego z możliwością tworzenia rekonstrukcji trójwymiarowych obrazów.